Tundra LE

Tundra LE

2026

Från 136 900 kr

Djup snö, hårda vinterförhållanden - det spelar ingen roll för Tundra LE. Med REV Gen4 plattformen kan föraren nu ta sig an allt med ultrasnabba köregenskaper, överlägsen bärförmåga och mångsidiga funktioner som alla drivs av pålitliga Rotax-motorer.

Smidighet som standard

Avancerad plattform

Tundra snöskotrar är byggda på det avancerade och responsiva REV Gen4-chassit. Tundras öppna design och exakta styrning gör den mer mångsidig och lätthanterlig i vinterterräng.

LITA PÅ DEN

Tillförlitlig

Tundra skotrarna drivs av två alternativa motortyper av våra mest ekonomiska och pålitliga Rotax motorer: 600 EFI 2-takts och 600 ACE 4-takts. Båda erbjuder ryktbar effektivitet, tillförlitlighet och oöverträffad användarvänlighet.

TERRÄNGKOMPETENS

Utforska

Tundras snöskotrar är unikt utformade för att ta sig fram på platser som de flesta fordon inte kan. Det viktigaste är den teleskopiska LTS-fjädringen fram som möjliggör en bred och platt buk - snöskotern glider lätt ovanpå snö och över hinder som en kälke.

Specifikation

  • Utmärkt prestanda vid terrängkörning och djupsnö och lätt att använda.
  • Två Rotax® motoralternativ finns tillgängliga
  • SC™-5U boggifjädring med fjädrande förlängning och verktygslös låsmekanism på ena sidan
  • 154 x 15 x 1,5" Charger drivband
  • LTS Framfjädring

Filer

För fullständiga specifikationer för detta fordon vänligen läs
mer på Ski-Doos hemsida

Intresseanmälan

Verifiera att du inte är en robot*

captcha image